Wechat Çin’e Açılan Kapı Olabilir mi ?

Wechat Çin’e Açılan Kapı Olabilir mi ?

Wechat Çin’e Açılan Kapı Olabilir mi ?Çin pazarına girmenin şirketlere neler kazandıracağı çok ortada. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkede 1.3 milyar insan yaşıyor. Öyle ki, küsurat Çin nüfusundan bahsedilirken telaffuz edilmiyor bile. Diğer ülkelerdenki54 milyon, 86 milyon gibi rakamlar Çin nüfusu için küsurat demek.

Çin’in son dönemde dünyanın gelişmiş ülkelerinden biri haline geldiği de bilinen gerçek. Üstelik gelişmeye paralel işçi ücretleri de yükseliyor Çin’de. İnsanların tüketime yönelmesi artıyor.

Akla tüm dünyaya mal satan Çin kendi nüfusunun tüketim ihtiyacını da karşılıyor olmalı düşüncesi geliyor. Bu bir ölçüde doğru ama, bahsettiğimiz nüfus milyarı aşan bir rakam. Ayrıca Çinliler batı tip üretim-tüketim ağırlıklı yaşam tarzına uyum sağlama başladılar. Şimdiye kadar daha çok üreten taraftaydılar. Ancak refahta yükseliş görülmeye başlanınca, şehirleşme ve imar büyük bir boyuta gelince ibre tersine döndü. Daha doğrusu eşitlendi. Artık Çinliler hem üretiyor hem tüketiyor. Yani satın alma davranışları artış ivmesinde ve şehir yaşamının getirdiği ürün/hizmetlere sahip olma motivasyonları güçlenmeye başladı.

Çin’in ülke olarak ulaşım ve dijitalleşme gibi konulardaki çağın ilerisindeki gelişim hızı da eklenince, dijital bazlı uygulamalara özel bir ilgi var Çin’de. Bizde hatta batının çoğu ülkesinde bile henüz çok oturmayan QR kod kullanımı, temassız ödeme gibi konular Çinlilerin büyük bölümüm günlük hayatına girmiş bile.

Şehirler Kalabalık, Mağaza Kiraları Yüksek: Ver Elini E-Alışveriş

Devasa nüfus ve ticari gelişmenin doğal bir soncu olarak dükkan, mağaza fiyatları oldukça yüksek. Üstelik Çinliler teknolojiyi kullanmaya yatkın oldukları için e-ticaret çabalarının büyük oranda geri dönüşü oluyor Çin’de.

WeChat E-Ticaretin ve Çinli Bireylere Seslenmenin Ana Platformu

Sinema bileti almaktan, arama motorunu kullanarak içeriklere ulaşmaya, sohbet ve iletişimden temassız dijital ödemeye, sosyal medya mecrası olarak kullanmaktan alışverişe, hayatın her alanında, 1 milyar civarında Çinli WeChat kullanıyor.

Instagram, Facebook, Google, YouTube ve Diğerlerleri Dijital Çin Seddi’nin Dışında

Dünyanın yaygın sosyal medya, arama motoru, sohbet sitesi ve yazılımları Çin’de engelli. Bu nedenle insanlar Çin devletince izin verilmiş sınırlı sayıda siteyi ve uygulamayı kullanıyorlar. Bunların başında da WeChat geliyor. Çinliler bir konuda internette arama yaparken de, sosyal medya profillerini oluştururken de, online alışveriş yaparken de WeChat’i kullanıyorlar. Ya WeChat’in kendi alt uygulamalarını ya da WeChat üzerinden (örneğin arama motoruna erişim) uygulama ve siteleri kullanıyorlar.

Tüm bu nedenlerin ortaya koyduğu açık gerçek WeChat’de resmi hesabı, mağazası ve sosyal medya profilleri bulunan tüm dünyadan ihracatçı firmaların ticari anlamda çok rasyonel ve karlılık potansiyeli yüksek bir adım attığı,

WeChat Türkiye Türk firmalarına resmi WeChat hesabı kurulumu, çok yönlü sosyal medya yönetimi ve e-pazarlama aktiviteleri yardımıyla Çin’e online satış yapmalarıdna yardımcı oluyor.

Wechat Çin’e Açılan Kapı Olabilir mi ? Daha fazla bilgi icin [email protected]

Wechat Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir