Çinli`nin Cebindeki Dijital İşviçre Çakısı

Çinli`nin Cebindeki Dijital İşviçre Çakısı

Ortalama bir Çin vatandaşı sabah uyandığından ailesiyle, sevdikleriyle günaydınlaşır ve iş için dışarı çıkma hazırlıklarına başlar. Ve çağı çok iyi yakalayan, dijital dönüşümde lider konumdaki ülkelerden olan Çin’de, sabahın ilk ışıklarıyla teknoloji hayatın her anında kendini göstermeye de başlar.

ÇİNLİ’NİN CEBİNDEKİ DİJİTAL İŞVİÇRE ÇAKISI

Çinli bireyimiz cep telefondaki WeChat uygulamasını açar. Eğer otomobiline binecekse, trafiğin en uygun olduğu rotayı navigasyonla bulur. Eğer metroyu kullanacaksa, WhatsApp’ın ve diğer dijital sohbet uygulamalarının yasaklı olduğu ülkede, fonksiyonelliğiyle ve keyifli kullanımıyla onları aratmayan WeChat’in sohbet ve mesajlar bölümü açar. Gelen mesajlar var mı, geceden kalan okunmamış mesajlaşır var mı, inceler.

İş sürecinde WeChat üzerinde Çinli arama motorunu kullanır. Öğle vakti. Yemeğe çıkma öncesi aklındaki alışveriş listesine uygun e-mağazalara şöyle bir göz atar. Her e-mağazanın Çin’e giremediğin, bunların yine WeChat üzerinden kullanılan e-ticaret mağazaları olduğunu belirtelim. Belki de mağaza üzerinde bir alışveriş yapar. Küresel dijital çağı benimseyen birçok Çinli gibi alışverişini dünyanın diğer ucundan yapmaktan bir an olsun çekinmez biler. Bilir ki, WeChat’deki mağazaların hepsi “Resmi Hesap” sahibidir. Ve bir WeChat profil hesabına sahip şirket e-ticarette o ürünleri size sorunsuz tedarik edecek bir kurumdur. Çünkü dünyanın e-ticaret kaos ortamında olduğu gibi, bir şirket bile olmayan kişilerin ya da fake hesapların WeChat üzerinden satış yapma ihtimali yoktur.

İş günü sonrası, akşam üzeri. Şöyle ailesiyle yan sokaktaki dondurmacıları ve balık dükkanlarını gezmek için güzel bir Şangay akşamı. Çinli dostumuz ve ailesi keyifle bulvarda yürürken gördükleri afişlerin, dükkanlardaki görsellerinin önemli bir bölümünü WeChat’deki QR kodunu okutarak inceler. Firmanın videosunu, izler. Müşteri yorumlarını bile okur. Birçok Çinli için QR kodu kullanmak, dondurmacıdan çilekli dondurma istemek kadar kolay ve sıradan bir güncel durumdur çünkü. Hah, bu arada dostumuz ve ailesi dondurmalarını aldılar. Keyifli bir yürüyüş sonrası kafede günlük sohbetleri yapar eğlenirler. Ama sohbet edecek başkaları da var. Kimler mi onlar? Tabi ki ailenin her bireyinin ayrı ayre sosyal medyadaki arkadaşları. WeChat’in aynı zamanda dünyanın en yaygın sosyal medya uygulamalarından biri olduğunu belirtmiş miydi? (1 milyara yakın Çinli kullanıcıyla) Belirtmediksek belirtelim. Instagram, Faceoook ve diğerlerinin engelli olduğu bu ülkede onlardan hiç de geri kalmayan keyifli ve çok fonksiyonlu WeChat o anlarda dostumuz Çinli ve ailesinin arkadaşlarıyla görüştüğü bir sosyal medya uygulamadır. Çinli dostumuz beğendiğ, takip ettiği firmaların paylaşımlarıyla da etkileşimde bulunur bu arada.

Eve dönme vakti. Dostumuz eşofmanla çıkmıştı dışarı. Cüzdanıın evde mi unutmuştu? Yo hayır, kafeye girerken temassız WeChat ödemesi yapılır yazıyordu zira. Çinli dostumuz cep telefonuyla temassız ödemeyi yaptı. Küçük çocuğu yarınki ders programını inceledi, yine WeChat’den. Eşi hafta sonu için sinema biletlerini alıyordu o sırada, tabi ki WeChat’de ulaşmıştı sinemanın rezervasyon sayfasına.

Hava kararırken mutlu bir Şangay günü daha sona eriyordu. Yarın yine fiziksel hayatın dijital ağlarla daha bir kolaylaştığı yeni bir gün olacaktı.

Çinli`nin Cebindeki Dijital İşviçre Çakısı ile ilgili blog hakkinda iletisim [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir