Nedir?

Çin’li Tencent firması tarafından 2010 yılında, uzun ve zorlu bir ar-ge süreci sonunda hayata geçirilen çok fonksiyonlu bir dijital uygulamadır.

Süreç içinde WeChat Çin’in en yaygın uygulaması halini aldı. Tüketiciler için sosyal medya, arama motoru, içeriklere ulaşma ve alışveriş gibi hayatın her anına seslenen özellikler barındırıyordu. Üstelik tüm bu özellikleri çok gelişmiş düzeyde sunuyordu. Uluslar arası birçok site ve uygulamanın Çin’de erişim engeline sahip olması da buna eklenince, WeChat Çin için hayatın bir parçası halini aldı.

Kurumsal WeChat hesabına sahip olan, WeChat üzerinden e-ticaret ve sosyal medya çalışmaları yapan tüm dünyadan birçok şirket; devasa Çin pazarına satış yapmanın avantajlarını yaşıyor.

Gelişmiş arayüzü, ileri fonksiyonları, sağlam ödeme ve güvenlik altyapısı ve devasa datayı hatasız yürüten dijital işlem kapasitesiyle WeChat; bugün dünyanın yıldızı parlayan dijital markaları arasında yer alıyor.

Küresel entegrasyon ve dijital dönüşüm sürdükçe bu yıldız parlamaya devam edecek

En sık sorunlar sorular ve cevapları

Sosyal medya uygulamalarındaki hesaplara eşdeğerdir. Ancak resmi bir nitelik taşır ve başvuru süreci sonucunda edinilir.

Kurumsal hesap kurulumu sonrası;

 • Takipçileri toplamak için gerekli tanıtım çalışmalarını yine WeChat üzerinden yürütebilirsiniz,
 • Onlara ürün tanıtım bildirimleri gönderebilir, kampanyalar oluşturabilir, görseller ve videolar yayınlayabilirsiniz,
 • Onları bir web sitesine / e-ticarete yönlendirebilirsiniz,

WeChat Mini Programı aslında WeChat içinde ayrı bir uygulamadır. E-Ticaret işlemlerini daha bir kullanıcı odaklı ve pratik boyuta taşımıştır. WeChat mini programı mobil kullanımda daha çok tercih edilmektedir.

WeChat mağazası WeChat’e özel bir e-ticaret mağazasıdır. WeChat UX, WeChat Giriş ve WeChat Ödeme yoluyla optimize edilmiş basit bir web sitesi (HTML5) formunda olabilir. Ürün sunum ve satış kapasitesi Mini Programdan daha fazladır.

Mini programın da bir e-ticaret mağazası görevi gördüğünü belirtmek gerekir.

Doğrudan Çin’li müşterilerinizden sınır ötesi ödemeler almak için kurumsal banka hesabınızı WeChat’e bağlayabilirsiniz. Çinli kullanıcılar RMB cinsinden ödeme yapabilir ve ödeme USD, TL cinsine otomatik olarak dönüştürülür. Dünyanın herhangi bir yerinden ödemenizi alabilirsiniz.

WeChat küresel düzeyde satışı ve ticareti fazlasıyla kolaylaştıran ve güvenli kılan bir altyapıya sahiptir.

1- Resmi Hesaplar Platformu

İşletmelerin devasa kullanıcı portföyüne (1 milyar kişi) erişebildiği sanal platformdur. İşletmelerin resmi hesaplara sahip olması kullanıcıya güven verirken, kullanıcı sayısının fazlalığı ve platform rekabetinin çok düşük olması (Instagram, YouTube, Google v.b. uygulamalara Çin’de erişim engeli bulunuyor.) girişimcinin satış başarısını desteklemektedir.

2- Gelişmiş, Hızlı ve Güvenli Ödeme Altyapısı

WeChat Pay, son iki yılda oldukça hızlı bir büyüme seyri yakalamıştır. Kredi kartlıyla ödeme yanında cüzdan özelliğiyle temassız dijital ödeme sunan WeChat, milyara yakın kişi tarafından sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

3-Kullanıcıları Koruma Özelliği

WeChat, kullanıcıların bilgilerini korumaya yüksek öncelik veren kapalı ve özel bir ağdır. İşletmeler kullanıcıların e-posta adresi, telefon numarası gibi kişisel bilgilerine kolayca erişemezler.

4- WeChat Cüzdan

WeChat, doğrudan uygulamaya eklenmiş tüm çevrimiçi mağazalar ve hizmetler yelpazesi sunmak için çeşitli işletmelerle (örneğin, E-ticaret için JingDong, araba gezintisi için Didi Chuxing) stratejik olarak ortaklık kurmuştur. WeChat cüzdanla tüketiciler Çin’in önemli bölümde hesaplarından temassız ödeme gerçekleştirebilir.

5- Zengin QR Kod Kullanım Altyapısı

WeChat, Çin’de QR kodlarının kullanımını yaygınlaştıran, QR kod kullanımında da başarılı bir uygulamadır. Çin’li tüketiciler basında, fiziksel mağazalarda veya metroda karşılaştıkları QR kod içerin reklam veya görselleri, WeChat üzerinden QR kodlarını okutarak rahatça incelebiliyorlar. Bu kolaylık dijitalde markayla iletişimi artırdığı gibi satış rakamlarını da yukarı çekiyor.

6- WeChat Moments

Kullanıcıların arkadaşlarıyla resim ve kısa videolar paylaşmak için kullanıldığı son derece sevilen bir özellik olan WeChat Moments, uygulamanın popülaritesinde önemli bir katkıya sahip. Bildiğimiz sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarının erişim engeli taşıdığı ülkede, WeChat tek başına toplamının sunduğu trafiğe ulaşmakta. Üstelik Moments birçok yenilikçi özellik barındıran kullanıcı dostu bir yapı arz ediyor

Çin’deki işletmeler, her ölçekte şirketler ve tüm dünyadan şirketler; Çinli tüketiciyle WeChat üzerinden etkileşime girerler. Hizmetlerini, markalarını Baidu (Çin’in Google’ın eşdeğeri) arama motoru üzerinden erişilir kıldıkları gibi, reklam ve sosyal medya çalışmalarıyla da kullanıcıları kendilerine çekerler. Öyle ki birçok firma WeChat hesaplarını web sitelerinden daha öncelikli görür ve daha fazla verim alır.

WeChat’in sanal dünyadaki üstünlüğü ve yaygınlığı, onu online ticari aktivitelerde ana unsurlardan biri haline getirdi. Süreç büyük oranda WeChat ve onun alt uygulamaları üzerinden yürüyor.

WeChat dijital dünyayla uyumlu üstün özellikleriyle; gün geçtikçe daha çok markayı, her sektörden şirketi kendine çekiyor. Devasa aktif kullanıcı sayısıyla da onlara ciddi ticari potansiyel vaat ediyor.

WeChat Sosyal Özellikleri

 • Otomatik mesaj gönderme ve soruları yanıtlama
 • Yeni takipçilere hoş geldiniz mesajı
 • Etkileşimli, zengin ve kolay kullanımlı menü
 • Konum bilgileri
 • WeChat mini siteler
 • Firma personeli isim kartları
 • WeChat mini program
 • WeChat e-ticaret mağazası
 • Mini oyunlar
 • WeChat albüm
 • WeChat e-kartları
 • Oylama ve anket opsiyonları
 • ve daha fazlası...