WeChat ile bilgiyi paraya dönüştürün!

WeChat ile bilgiyi paraya dönüştürün!

WeChat ile bilgiyi paraya dönüştürün!

Çin’in en popüler sosyal medya yazılımı WeChat, bilgi paylaşımlarını paraya dönüştürecek yeni bir özelliği test ediyor

Tencent firması, yılbaşından bu yana WeChat için yeni bir özelliği test etmekle meşgul. Şimdiden pek çok kullanıcının dahil olduğu bu yeni özellik, ücretli yazılı metin içeriği oluşturmaya imkan sağlıyor. İlk deneme bir makale üzerinden yapıldı ve fiyatı Türk lirasıyla yaklaşık 1 liraya karşılık geliyordu. Bu ücretli içeriği satın alan kullanıcı sayısı 24 saatte 5000’in üzerinde oldu…

WeChat’te ücret öde ve içeriği oku yöntemi, abonelik sistemiyle zenginleştirilmiş. Öyle ki yayıncıya aylık ya da haftalık ödemeler yapmak ve bunun karşılığında içerik elde etmek mümkün. Aslında Tencent’in nihai hedefi, dergi uygulamalarına benzer bir sistemi WeChat’e getirmek. Kullanıcılar kendi dergilerini hazırlayıp WeChat üzerinden satışını (aylık ya da haftalık abonelik ödemesini) gerçekleştirebilecek. Bütçe olarak da olağandışı ücretler talep edilmesin diye bir alt ve üst sınır seçilmiş. Türk lirası karşılığı ile bakarsak yaklaşık olarak minimum bütçe 1 lirayken maksimum bütçe 200 lira civarında.

Yeni özellik şu anda deneme aşamasında fakat girişimcilere ve içerik sahibi yayıncılara müthiş bir pazar vadediyor. Yapılan analizler, Çin’de “bilgi için ödeme yapma pazarı” 2020 öngörüsünün 22 milyar TL civarında olacağını işaret ediyor. Tabii ki bu pazar yalnızca Çince içeriklerle dolu değil. Ülkenin anadili kadar olmasa da başta İngilizce olmak üzere pek çok dildeki içerik, bu pastadan ince de olsa birer dilim alacak.

Henüz herkese açık olmayan yeni özelliği kullanmak için Tencent bazı kıstaslar talep ediyor. Öncelikle WeChat hesabınızı 3 aydır kullanılıyor olmak zorundasınız. Bu süreçte en az 3 tane de orijinal makale yayınlamış olmanız gerekiyor. Bu şartları sağladığınız takdirde WeChat üzerinde yayıncı haline gelebiliyor ve ürettiğiniz içerikler için ücret talep edebiliyorsunuz. Henüz test süreci süren uygulama, yakın zamanda pek çok dergi vb. içeriklerle gelişmeye başlayacak. Hatta bilinen meşhur dergiler bile abonelik ücretleri karşılığında sayılarını WeChat kullanıcılarına açacak.

Tencent firmasıWeChat’in bu yeni uygulaması, henüz gelişme aşamasında olduğu için girişimciler adına büyük bir fırsat sunuyor. Eğer Çince içerik sağlayamıyorsanız, İngilizce gibi dillerde de makale, dosya, dergi vb. yayınlar çıkararak, ayda 1 milyarı aşkın aktif kullanıcısı bulunan bir pazarda kendinize yer bulabilirsiniz. WeChat Türkiye ekibi olarak hem WeChat üzerinden kurumsal ve doğrulanmış hesap açma, hem de hesap yönetiminin her aşamasında girişimcilere destek veriyoruz.

WeChat ile bilgiyi paraya dönüştürün! Blog ile ilgili Soru ve görüşleriniz için; [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir