WeChat Mini Program Canlı Yayın Akışı

WeChat canlı yayın akışı, kullanıcıları mağaza müşterileri haline getiriyor

WeChat’in geçtiğimiz şubat ayında hizmete soktuğu “Mini Program Canlı Yayın Akışı“, kısa sürede perakendecilerin ilgi odağı oldu!

WeChat’in geliştiricisi Tencent, geride bıraktığımız şubat ayında, uygulama için yeni bir hizmeti yayına soktu. Instagram ve Facebook gibi uygulamalarda görmeye alıştığımız canlı yayın hizmeti, artık WeChat’te de mevcut. Kısa sürede perakendecilerin ilgi odağı haline gelen uygulama, WeChat üzerinde mağazası (mini programı) bulunan çok sayıda marka tarafından tüketicilere yeni alışveriş deneyimleri yaşatmak ve tanıtım faaliyetleri yapmak için kullanıldı.

Tüketicilerin WeChat kodunu tarayarak ilgili markanın canlı yayın sayfasına ulaştıkları sistemde, hiçbir ekstra uygulama indirmeye ya da kurmaya gerek duyulmuyor. WeChat mini programlar sayesinde, müşteriler kolaylıkla canlı yayın üzerinde özel indirim kuponları kazanabiliyor ya da markaların yaptıkları çekilişlere katılabiliyor. Geçtiğimiz ay başlayan “Shenzen Çevrimiçi Alışveriş Festivali”, WeChat’in canlı yayın özelliği üzerinden yoğun ilgi gördü. Pek çok marka, müşterilerine ücretsiz hediyeler dağıttı. Böylelikle ilgili markalar, Çin’in en popüler sosyal medya uygulaması olan WeChat’te uzun süre gündemi meşgul etti.

WeChat Mini Program Canlı Yayın Akışı

WeChat tarafından yapılan resmi tanıtıma göre canlı yayın özelliği, kullanıcılara “iş operasyon aracı” olarak sunuluyor. İlk deneyimler gösterdi ki yeni canlı yayın eklentisi sayesinde hem sosyal etkileşim, hem de kullanıcılardan elde edilen geri dönüş miktarı arttı. Yani WeChat kullanıcıları, mağazaların müşterilerine dönüştü.

Tencent, WeChat “Mini Program Canlı Yayın Akışı” hizmetini aktif ettiğinden bu yana, uygulamanın trafiğinde ve e-ticaret satışlarında ciddi bir gelişme kaydetti. Resmi rakamlara göre bazı markaların kullanıcı sayısı 5 kata kadar artarken, kadın giyim kategorisindeki satışlarda yükseliş %372’ye ulaştı. WeChat canlı yayının akışına katılan bazı güzellik markalarının izleyici sayısı 3 ila 10 kat arasında artış gösterdi. Satın alma oranı da diğer benzer platformlara kıyasla 2 ila 3 kat seviyesine çıktı.

Yeni canlı yayın sistemi, WeChat’in e-ticaret dünyasındaki etkinliğini artırdığı gibi bir trend haline de geldi. Şu günlerde işletmeler, WeChat’in canlı yayın hizmetiyle birlikte geliştirecekleri pazarlama stratejilerini düşünüyor. Zira yeni mini program, pek çok fırsata gebe…

WeChat Türkiye ekibi olarak, Türkiye’de faaliyet gösteren fakat Çin pazarına girmek isteyen markalara her türlü danışmanlık ve uygulama desteği veriyoruz…

WeChat Mini Program Canlı Yayın Akışı ile ilgi blog sorulariniz icin  [email protected]atturkiye.com iletisime gecebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir