WeChat’in yeni gizlilik protokolleri

WeChat’in yeni gizlilik protokolleri, reklam verenler için ne anlama geliyor?

WeChat'in yeni gizlilik protokolleriAylık 1.16 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan WeChat’te ürün ve hizmetlerinin reklamlarını yayınlamak isteyenler için önemli bir güncelleme yapıldı.

Geçtiğimiz sene başında değeri 500 milyar dolar civarında olan Çinli teknoloji devi Tencent Holding, League of Legends’ın yapımcısı Riot Games gibi güçlü markalara sahip olsa da en parlak projesi, mini programları ile benzersiz bir seviyeye ulaşan WeChat. Aylık aktif kullanıcısı 1.16 milyardan fazla olan uygulama, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde %15 gelişim göstermeyi başardı. Böylesine yüksek sayıda kullanıcıya sahip olan bir uygulamanın, bir çeyrek içerisinde aktif kullanıcı sayısına %15 ekleme yapması ise WeChat’in geleceğinin ne kadar parlak olduğunu gözler önüne seriyor. Son derece hızla büyüyen dev yazılım için Tencent, geçtiğimiz günlerde reklam verenleri doğrudan etkileyecek yeni bir güncelleme yaptı.

“Covid 19 önleme ve kontrolü” ifadesini kullanarak yayınlanan güncelleme ile gizlilik protokollerini sıkılaştırdığını duyuran Tencent, topladığı kişisel veri miktarında önemli bir elemeye giderek, daha çok reklam verenlerin ihtiyacı olabilecek içeriklere yoğunlaşacak. Bu sayede markaların ve girişimcilerin kampanya oluşturmak için kullanabilecekleri değerli veri kümesi, mümkün olduğunca etkin bir şekilde korunacak. Bunun yanında Tencent, reklam organizasyonlarında harici bağlantılar kullanarak sahte satışlar yapanların da önüne geçecek düzenlemeleri yayına aldı. Bu sayede kullanıcılar, artık daha az sayıda sahte hesap ile karşılaşacak ve alışveriş yaparken yanlış sayfalara para ve zaman harcamayacaklar.

Bu noktada reklam veren markaların da üzerine düşen sorumluluklar var. Öncelikle WeChat üzerinde bir kurumsal hesap oluşturmaları gerekiyor. Bu hesabı doğrulatarak onaylattıkları takdirde, Instagram’da görmeye alışık olduğumuz “mavi tik”in bir benzerini marka adlarının yanında görebilirler. Bu tablonun müşteri tarafında iki yansıması oluyor. Birincisi, kullanıcılar marka adının yanında mavi bir onay işareti gördüklerinde, o markaya daha çok güvenerek alışveriş yapıyor. İkincisi ise, WeChat’in algoritması onaylanmış hesapları aramalarda en üstte listeliyor. Örneğin bir kullanıcı, aramaya ihtiyacı olan tekstil ürününü yazıyor. Karşısına gelen sonuçlar içinde en üstte onaylanmış hesapların ürünleri listeleniyor. Bu sayede onaylı kurumsal hesap sahipleri, müşteriye öncelikli olarak erişiyor.

WeChat Türkiye ekibi olarak Çin’de e-ticarete başlamanız için, resmi hesap açmadan mağaza ve mini program kurulumuna kadar her noktada destek veriyoruz.

WeChat’in yeni gizlilik protokolleri blogu ile Soru ve görüşleriniz için; [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir