YURTDIŞI MARKALARINI ÇİN PAZARINA NASIL AÇARIZ?

wechat-turkiye-cin-bayrak

Bundan 10 yıl önce sokakta birkaç yabancı görseydik tuhaf hissederdik. Ama şimdi çevrenizde çok daha fazla yabancı şirket, yabancı çalışan, yabancı iş arkadaşı görmüyor musunuz?

Peki neden yabancı markalar, Çin pazarına açılmak, Çin’de yer almak istiyorlar?

Bu soru için gelin birkaç bilgi verilerine birlikte göz atalım;

  • 2019 yılı temmuz ayında Milli İstatistik Dairesi bazı makro ekonomik bilgiler duyurdu. 2019’un ilk yarısında, yıllık %6,3 artışla, gayri safi yurt içi hasıla 450,933 yuan oldu. Bu, Çin ekonomi işletiminin sabit ve sabit ilerleyen gelişim trendine devam ederek makul bir oranda kaldığını gösterir.
  • 2019 yılı ağustos ayında, Ticaret Bakanlığı’nın resmi WeChat haberine göre; ilk yedi ayda, Çin kişi başı 17.000 Amerikan doları milli gelirle, sosyal tüketim ürünlerinde 22.8 trilyon yuan toplam perakende satışa ulaşmıştır.

Birleşik Devletlere kıyasla yabancıların, kişi başı 18.000 Amerikan doları milli gelirle, 2018’de toplam nüfusu 327 milyon ve toplam tüketim pazarı 6 trilyon Amerikan dolarıdır.

Sabit istihdam ve kırsal / şehirsel nüfusun gelir büyümesiyle, ülkenin vergi ve harç indirimiyle, tüketim politikalarını genişletmek için alınmış bir dizi önlemlerin tanıtım ve uygulamasıyla, daha sonraki periyotlarda tüketim pazarının sabit bir gelişim trendi sürdürmesi beklenilmektedir.

Hatta bazı uzmanlar 2020’de Çin’in Birleşik Devletleri geçmesini, dünyanın en geniş tüketici pazarı olmasını beklemektedirler.

Böyle düşünüldüğünde, şüphesiz ki bu bilgiler bir eğilimi gösteriyor; ki bu da Çin ekonomisi daha iyi ve güçlü olacaktır.

Dahası, politik seviyeden bakıldığında Çin’deki yabancı şirketlerin gelişimi aktif bir şekilde artış göstermektedir. Guangdong-Hong Kong-Macau Dawan bölge inşası, the Belt and Road girişim politikası, CPC merkezi komitenin fikirleri ve Danıştay’ın Çin özellikleriyle sosyalizm inşası için Shenzhen’in önce uygulama bölgelerini desteklemesi gibi.

Bu nedenle Çin’de yatırım yapan yabancı şirket sayısının her geçen gün arttığını görülmektedir.

YURTDIŞI MARKALARINI ÇİN PAZARINA NASIL AÇARIZ?” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba,
    Kısa bir araştırma içerisindeyim. Sitenize rastladım. Böyle faydalı içerikler görmek isterim. Ellerinize sağlık. WeChat mağaza için en kısa zamanda size ulaşıp bilgi alacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir